- Úvod
- >>
- Dojčenské potreby
- >>
- Cumlíky
- >>
- Detské cumlíky
Detské cumlíky
Asi pre všetky mamičky/oteckov je cumlík - dudel - dudlíček neodmysliteľným pomocníkom na utíšenie drobčeka. Pritom výber toho správneho dudlíčka nie je ať taký jednoduchý. Tu je pár tipov ako postupovať pri výbere toho správneho:
1. MATERIÁL CUMLÍKA - Latexový materiál je mäkký a flexibilný, vyrobený z prírodného kaučukového mlieka - čo mu dodáva špecifickú vôňu. Jeho nevýhoda je rýchle opotrebenie a nezvláda dobre vysoké horúčavy. Silikón je vysoko odolný materiál bez chuti a zápachu, dobre drží tvar a vydrží aj vysoké teploty.
2. VEĽKOSŤ CUMLÍKA - volíme podľa veku dieťatka: 0-6 mesiacov, 6-18 mesiacov a od 18 mesiacov.
3. TVAR CUMLÍKA - poznáme 3 základné tvary:
- okrúhly cumlík - odborníkmi menej odporúčaný ale bábätkami obľúbený
- symetrický cumlík - tvarom najviac pripomína bradavku
- anatomický cumlík - je na vrchnej strane guľatý, spodnej sploštený a do úst sa vkladá iba guľatou časťou nahor. Jeho tvar zabezpečuje správnu polohu jazyka pri saní a odporúčajú ho najmä zubní lekári.
4. HMOTNOSŤ CUMLÍKA - je veľmi dôležitá hlavne pri novorodeniatkach a predčasne narodených detičiek, pre nich sa odporúčajú cumlíka s najnižšou hmotnosťou.
5. VZDUŠNOSŤ CUMLÍKA - to znamená aby bábätko malo na cumlíku dostatočný výrez v oblasti nosa, takžieť dostatok výrezov aby sa predišlo podráždeniu jemnej pokožky.
6. BEZPEČNOSŤ CUMLÍKA - nezabúdajte dôkladne čítať príbalové informácie a deklarácie výrobcu na obale. Každý cumlík musí spĺňať najvyššie normy, aby bol hygienický a bezpečný. Je dôležité pravidelne kontrolovať cumlík, najmä ak už má dieťatko zúbky. Pri poškodení ihneď vymeniť za nový, inak sa odporúča meniť cumlík každé 2 až 3 mesiace.
7.HYGIENA CUMLÍKA - nezabúdať pravidelne vyvárať alebo sterilizovať v parných sterilizátoroch. U starších detí stačí opláchnutie pod horúcou vodou. Pri cestovaní alebo uskladnení je dobré používať púzdra na cumlíky.
Inšpirované článkom pani Mgr. Silvia Gajdošová, PhD.